Bizi takip edin

Yaşam

Ortaçağ eğitimi başladı!

->

-> 25

Milyonlarca öğrenci, yeni eğitim-öğretim yılına anadilde eğitim hakkından mahrum, zorunlu din dersi, laikliğin kaldırılması, eğitimin piyasalaştırılması ile bilim dışı ve cinsiyetçi müfredatın getirdiği sorunlarla başladı

Yaz tatilinin ardından açıköğretim öğrencileri dâhil yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin öğretmen, yeni eğitim-öğretim yılına, eğitim sisteminin kronikleşen sorunlarıyla giriyor. Kürt çocukları ve diğer topluluklara mensup milyonlarca çocuk anadilde eğitimin olmadığı asimilasyon okullarında ders başı yaparken, 18 milyon öğrenci, DAİŞ’in işgal ettiği Suriye topraklarında uyguladığı çağdışı eğitim müfredatının bir benzeriyle eğitilecek.

Anadilde eğitim sorunu

Kürt ve farklı etnik grupta olan milyonlarca öğrenci, her yıl olduğu gibi 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında da anadilde eğitim hakkında yoksun bırakılmış şekilde okula başladı. Eğitim uzmanları ise, anadilin doğuştan gelen bir hak olduğunu ve öğrencilerin kendi anadillerinde eğitim görmeleri gerektiğini belirtiyor. Kürdistan’da ayrıca çocuklar kaleokullarda kışla tarzında eğitime başlıyor. Yılların mücadelesi sonucu açılan Kürtçe özel okullar da AKP tarafından kapatıldı.

Farklı inançlara zorunlu ders

Okullarda sanat, beden ve düşünce gelişimini sağlayan derslerin yeteri kadar verilmezken, başta Aleviler olmak üzere birçok farklı inanç grubunun zorunlu din derslerinin kaldırılması yönündeki talebi ise halen kabul edilmedi. Bu talebin aksine yaygınlaştırılan İmam Hatip Liseleri ile farklı inanç grupları, zorlu din dersleri almaya zorlanıyor.

Bilimsel bilgi müfretta yok

Yine değiştirilen eğitim müfredatı ile birlikte öğrenciler bilimsel eğitimden de mahrum olacak. Yapılan müfredat değişikliği ile eğitimde şeriat esaslarını hayata geçirme hedeflenerek, evrim teorisi çıkartılarak yerine “cihat” kavramı geldi. Yeni müfredat, laikliğe ve pedagoji bilimine aykırılığı ile bilimi ve aklı dışlayan bir çerçevede hazırlandı. Bu açıdan DAİŞ’in eğitim sistemi ile benzerlikler taşıyor.

DAİŞ nesli için ‘cihad’

12. sınıf ortaöğretim ‘Hz Muhammed’in Hayatı’ kitabında ‘cihat’ kavramı yer alıyor. BBC Türkçe’ye konuşan Eğitim Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, ‘Cihad’ kavramının getirilmesinin, “gayet bilinçli ve ideolojik bir yaklaşım” olduğunu vurguladı. Sekülarizm ve pozitivizme ‘bazı inanç problemleri’ başlığı altında yer verilirken; cihad kavramı ‘vatana ve millete karşı görev ve sorumluluklar’ arasında tanımlanmış. Bu durum, Türk-İslam sentezinin AKP eliyle yeniden üretimi olarak değerlendiriliyor.

Evrimde geriye gidiş!..

Evrim teorisinin olmadığı müfredat sadece Suudi Arabistan’da bulunuyor. OECD’nin yürüttüğü PISA testlerinde ‘evrim’ çıkan sorulardan biri. Biyoloji müfredatından ‘evrim’ kavramının çıkarılması, çocukların dünyanın temel kabul ettiği bilimsel bilgiden muaf tutulması olarak yorumlanıyor.

Ders kitabında kadına itaat bölümü

Yine AKP’nin Peygamberi bile kendi ideolojisi için kullandığını gösteren çok sayıda örnek yer alıyor eğitim kitaplarında. Cinsiyetçilik ise bunların başında geliyor. Çocuk istismarını teşvik eden çok sayıda örnek yer alıyor müfredat ve ders kitaplarında. ‘Hz Muhammed’in Hayatı’ kitabında, “Erkekler güç ve kuvvet yönünden daha ileri olduğundan, ailenin sorumluluğunu birinci derecede onlara yüklemiştir… İslam, erkeğin üstlendiği mesuliyetlere karşılık kadının da kocasına itaat etmesini istemiş ve bu itaati ibadet saymıştır” vurgusuyla kadına itaat etme rolü veriliyor

 

KHK’lerle öğretmen kıyımı

Türkiye 2017-2018 Yeni Eğitim ve Öğretim yılına her yıl olduğu gibi bu yılda da öğretmen açığı sorunu ile girdi. Her yıl atama bekleyen öğretmenlerin sayısı artarken, eğitimdeki öğretmen açığı ise aynı doğrultuda artmaya devam ediyor. Mesleğini yapabilmek için geçen yıl KPSS’ye başvuran öğretmen sayısı 450 bin civarında. Her branştan öğretmen kadrolu ve adil atama beklerken, okullarda öğretmen açığı ise temel bir sorun olarak kalmaya devam ediyor. Öte yandan binlerce öğretmen de AKP tarafından çıkarılan KHK’lerle görevden alındı, binlercesi de sürgün edildi. KHK ile 34 bin öğretme ihraç edildi. Eğitim Sen’e göre Kürditan’da 1000’e yakın öğretmen de başka illere atanarak “sürgün” edildi.

Derslik sorunu büyüyor

Yurt genelinde 10 bine yakın okul, öğrenci sayısına göre yeteri kadar dersliği ya da öğretmeni bulunmadığı için sabahçı ve öğlenci şeklinde eğitim alıyor. Öğrencilerin sabah karanlığında derslere başlamaları ve akşam karanlığında okuldan ayrılmaları her yıl temel sorun olarak yerini koruyor. Eğitim sendikalarına göre, Türkiye’de en az 70 bin ek dersliğe ihtiyaç var.

Okullar açıldı, trafik başladı

İstanbul’da okulların açılması ve servislerin trafiğe çıkmasıyla trafik yoğunluğu başladı. Kentte trafik yoğunluğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yoğunluk haritasına göre yüzde 49 seviyelerinde.

HABER MERKEZİ